Ataşehir Guide

Oyuncak Müzesi : İçinizdeki Çocuğu Yaşatır

 Haberler
  • Tarık Akay, İstanbul Maltepe Özel Mimoza Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde Yıllardır, sektörde başarılarıyla adından söz ettiren Özel Eğitim Öğretmeni Tarık Akay; 2006 yılından bu yana özel eğitim alanında hizmet veren İstanbul Maltepe Özel Mimoza Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, Ocak 2018...
  • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
  • Bostancı Sahili ve Gün Batımı Ataşehir’e yakın olan, Bostancı sahili meşhur olan sahiller arasında olduğunu biliyorsunuzdur eminiz. Bostancı sahilinin en güzel taraflarından bir tanesi adalar manzarasıdır, gündüz olsun gece olsun oturup saatlerce izleyip hayran kalacağınız...
  • Nev Mekan : Kitap ve çayın birleştiği yer Üsküdar semtinde bulunan bu çok özel yer, Nev Mekan adını taşıyan bu mekan, içeriye girmenizle beraber ismi ile dekorasyonu sayesinde sizleri hızlıca tarihi bir yolculuk yaptıracaktır. Özellikle mekanın içerisi aslında...
  • Güzelcehisar Cafe: Anadolu yakasının göz bebeği Hangi mevsim olursa olsun İstanbul’un eşsiz boğaz manzarası hepimizi mutlu etmekle birlikte güzelliği ile büyülüyor. Bir yere giderken hep onu ararız gözlerimizle, yemek veya çay/kahve içmek için mekan ararken onu...
  • Çikolata sevdalıları Anadolu yakasında! Anadolu yakasında çikolata tatlılarının en meşhur olan 3 mekanını sizler için tespit ettik, parmaklarınızı yiyecek kadar tatlı mı tatlı yemeğe doyamayacaksınız. Birincisine Çengelköy’de rastlarken, ikincisi Moda’da, üçüncüsü ise Kadıköy’ün çarşısının...
  • Emirgan ’da bir gün Yaz aylarının bir Pazar sabahın ilk saatlerindesiniz ve ne yapacağınıza karar vermediyseniz, sizin için bir rota düzenledik, hem keyif hem eğlence, hem kültür, hem dinlenme gününüz olsun diye sizleri Emirgan’a...
  • Ataşehir’de dolu dolu bir yaz okulu… Ataşehir’in sanatın gözdesi olan Yeditepe Kültür Sanat Evi yaz okulunu tekrar sizler için açıyor! Ataşehir’de, Kayışdağı mahallesinde bulunan Sibel Nançin’in kurduğu Sanat Evi yine bir yaz okulu canlandırmak üzere çocuklarınız...
  • MotherFest Suadiye Otel’de! MotherFest 28 Mayıs’ta Suadiye Otelde Anadolu yakasının tek anneler buluşması oluyor..  MotherFest anneleri birbirinden güzel markalarla, bloggerlarla buluşturuyor.  Etkinlikte anneler; canlı müzik, bir çok aktivite ve konusunun uzmanlarıyla bir arada...
  • Benim spor salonum : My Gym 1982’de Kaliforniya’da kurulan My Gym, basitçe, 13 yaşına kadar olan çocuklar için bir spor salonu. My Gym, çocukların zihinsel, fiziksel ve bilişsel gelişimini destekleyen sınıflar ve programlar sunar. Rekabet edici...

Oyuncak Müzesi : İçinizdeki Çocuğu Yaşatır

Oyuncak Müzesi : İçinizdeki Çocuğu Yaşatır

Herkesin beraber büyüdüğü bir oyuncağı vardır mutlaka. Büyümenin verdiği telaşa kapılıp, sadık dostlarımızı bir kenara bırakmışızdır. Ama her ne kadar büyüsek de, o çocuk yanımız hep kalmıştır içimizde. Sadık dostumuzu bir kenara bırakmış olsak da hatıralarını saklamışızdır.

Eskiden oyuncak dendiğinde; kimimizin aklına araba, kimimizin altın rengi saçları bir güneş gibi parlayan bebek, kimimizin aklına ise tahtadan bir at gelirdi. Şimdilerde ise çocukluk anılarımızda derin izler bırakan bu oyun arkadaşlarımızın yerini gelişen teknoloji ile bilgisayarlarda çeşitli konsüller aracılığı ile oynanan mekanizmalar aldı. Hadi kendinize ve çocuğunuza bir iyilik yapın. En kısa zamanda çocuğunuz ve de çocukluğunuzla birlikte oyuna dair bir yolculuk yapmak için İstanbul Oyuncak Müzesi’ni ziyaret edin. Eminiz ki bu ziyaretle siz haftanın stresinden arınıp çocukluğunuza kavuşurken, çocuğunuz da buradaki oyuncakların zamanının çoğunu başında geçirdiği o bilgisayar oyunlarından daha anlamlı olduğu keşfedecek.

Çocukluğunu bir kez daha yaşamak isteyen ya da çocuğuyla birlikte keyifle vakit geçirmek isteyenler için oyuncak tutkunu şair/yazar Sunay Akın’ın kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi’ni kaleme alıyoruz.

Oyuncak Müzesi Fikrinin Oluşumu

istanbul göztepe oyuncak müzesi ataşehir guide

Bu fikir, Sunay Akın’ın  21 yıl önceki Almanya seyahati esnasında oyuncak müzesiyle tanışması ile ortaya çıkıyor. Şair/yazar, Nürnberg kentine yer alan müzede sergilenen oyuncaklardan oldukça etkileniyor ve daha sonra ziyaret ettiği tüm ülkelerdeki Oyuncak Müzelerini araştırmaya başlıyor.

Klasik Müze Anlayışının Ötesinde

İstanbul Oyuncak Müzesi, 23 Nisan 2005 yılında şair/yazar Sunay Akın tarafından Göztepe semtindeki tarihi bir köşkte kurulmuştur.

Müze, çeşitli ülkelerdeki antikacılardan ve açık artırmalardan satın alınan 1000’den fazla oyuncakla açılmıştır. Müzede 1700’lü yıllardan itibaren günümüze kadar uzanan oyuncak tarihinin en seçkin örnekleri sergilenmektedir. Hali hazırda müzede yaklaşık 4000’den fazla oyuncak yer almaktadır. 

istanbul göztepe oyuncak müzesi ataşehir guide 1

2012 yılında Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği buluşması, İstanbul Oyuncak Müzesi tarafından dünyada ilk kez Türkiye’de gerçekleştirilmiştir. Bu buluşma, İstanbul’a ‘Oyuncak Müzelerinin Başkenti’ ünvanını kazandırmıştır.

Müze kurucusu Sunay Akın’ın danışmanlığında ülkemizde başka oyuncak müzeleri de kurulmuştur. Bu müzeler; 2011 yılında ziyarete açılan Antalya Oyuncak Müzesi ve 2013 yılında kurulan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesidir. 

Her Oda Ayrı Bir Sahne

İstanbul Oyuncak Müzesinde oyuncaklar eğlenceli ve akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilere sunmaktadır. Bu müzede 5 kat bulunmaktadır. Her katta girdiğiniz her odada farklı oyuncaklarla farklı bir macera yaşama imkanı ile karşılaşacaksınız. Müzenin her odası tiyatro sahnesi görünümünde tasarlanmıştır.  Bu dekor da sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmıştır. Büyüklere ve küçüklere hayatı anlatan bütün oyuncakların bulunduğu müzede; asker, polis, itfaiyeci, bebekler, arabalar, uzay araçları ve çeşitli oyuncaklardan oluşan 16 bölüm var. Uzay oyuncaklarının olduğu bölüme girdiğinizde başınızın üstünde yıldızlar yanıp sönerken, oyuncak trenler gerçek bir tren kompartımanının içinde sergileniyor. 

istanbul göztepe oyuncak müzesi ataşehir guide 3

Köşkten içeriye adımınızı attıpınızda o huzuru içinizde hissetmeye başlıyorsunuz. Fonda çalan klasik müzik adeta kulaklarınızı okşuyor. Müziğin arasından yükselen oyuncakların tılsımlı melodisi de sizi geçmişe yapacağınız tatlı bir yolculuğa çağırıyor.

Müzeye girenlerin yüzünde merak, çıkanların ise huzurlu bir gülümseme ifadesi var. Burası zaman tüneli desek abartmış sayılmayız. Çünkü müzenin her köşesi sizi kendi dönemine götüren sihirli oyuncaklarla dolu.

Konumuz oyuncak müzesi olunca oyuncağa dair ilginizi çekecek kısa bilgilere de yer vermek istedik.

Oyuncağın Tarihçesi

Oyuncağın tarihi insanlık kadar eskidir. Oyun amaçlı olarak üretilen ilk nesnelerin top, uçurtma ve yoyo olduğu kabul edilmektedir. Oyuncak olarak bahsi geçen en eski kayıt ise, tahta ve terrakottadan yapılmış yoyolardan bahsedilen , MÖ 500 yıllarına ait Antik Yunan belgesidir. 

istanbul göztepe oyuncak müzesi ataşehir guide 4

Ülkemizde ise oyuncak üretimi denildiği vakit ilk akla gelen Osmanlı döneminin Eyüp oyuncaklarıdır. Evliya Çelebi, seyahatnamesinde 100 dükkan ve 105 nefer olarak oyuncakçı esnafı betimlemiştir. Osmanlı döneminde Eyüp’te, hayvan bağırsağından yapılmış balonlar, tahta topaçlar, çemberler, tefler, toprak düdükler satıldığı bilinmektedir.

İstanbul Oyuncak Müzesi  ailenin tüm fertlerini kucaklamaktadır. Bu müzeyi; çocuklar kadar, çocukluğunu ve çocukluğunda ki oyuncakları ile anılarını tazelemek isteyen yetişkinler de  gezmelidir. 

Bu müzede ailenizle birlikte zaman geçirme ve ortak mutluluğu paylaşabilme imkanı bulacaksınız. Ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi günleri haricinde, hafta içi, 09.30-18.00; hafta sonları ise 09.30 – 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Ziyaret Ücretleri: Tam:10 TL İndirimli:7 TL

Adres: Ömerpaşa Caddesi Dr. Zeki Zeren Sokağı no:17 Göztepe/İstanbul

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi